• סער שדה

כוחה של השמש

עודכן ב: 18 אוג 2020בשנים האחרונות, בעקבות ההגדרה של מחלת הסרטן כמגיפה של ממש, מאמינים חוקרים ורופאים רבים כי קרני השמש הן דבר מזיק לבריאות, וההמלצה היא היחשפות מועטה בשעות ה"בטוחות" של דימדומים, וגם אז עם שימוש במסנן קרינה. היחשפות לא מבוקרת עלולה בהחלט לגרום להזדקנות העור בטרם עת, כויות ואפילו סרטן עור.

על כן יש חשיבות עליונה להיחשפות נכונה לשמש. אך מהי המידה הנכונה?

בראייה הטבעית יש השקפה שונה מזו הקונבנציונאלית.

אור השמש הוא למעשה הדבר הכי בסיסי וטבעי לגוף האדם, והוא מהווה כוח

ריפוי רב- עוצמה. ידוע הדבר, כי במדינות בהן כמות מועטה של ימי שמש בשנה, נוצרות מחלות

כמו רככת עצמות אצל ילדים וגדילה מואטת. במדינות בהן חצי שנה חושך

וחצי שנה אור, נצפים אחוזים גבוהים של התאבדויות כתוצאה מדיכאון ונדודי

שינה. כל ילד יודע שכויות עור מסוכנות ומגבירות סיכון לסרטן העור. אך מה בדבר החשיבות העליונה והמוכחת של ויטמין D למניעת סרטנים

מסוגים שונים?! הנטורופתיה גורסת, כי הזמן המתאים ביותר במהלך היום להיחשף לשמש הוא בשעות הצהריים החמות, כאשר השמש בזוית 90 מעלות לארץ ('זנית') למשך 20-30 דקות. בזוית זו הספיגה של ויטמין D היא האופטימלית. בשעה זו, יש להפשיל שרוולים עד המרפקים והברכיים ולחשוף את עור הפנים במלואו לאור השמש. ויטמין D הוא מסיס בשומן ועל כן הוא מצטבר בגוף, בעוד שאין סכנה בהרעלת ויטמין D כאשר מקבלים אותו מהשמש (בזכות השחרת רקמת העור ו"סגירתה" לספיגה עודפת), הסכנה הזו קיימת בלקיחה מופרזת של תוסף ויטמין זה. הצטברות של מאגרי ויטמין בעור ובכבד היא חשובה, והיא משמשת את הגוף בתקופות שאור השמש דל יחסית, כמו בחורף. בנוסף, השמש לא משמשת רק כמקור בלתי נדלה של ויטמין D לגוף האנושי, הויא מעורבת בתהליכי בנייה רבים בהם היא מעשירה את הגוף בחומרי הזנה. אמבטיות שמש לדוגמא, הן חלק מטיפול טבעי בדיכאון, היות והנוכחות של אור השמש חשובה לתהליכים ביוהורמונליים תקינים במערכת העצבים. כדי להבין כיצד אפשר לרתום את כוחות הריפוי של השמש מבלי להיפגע מעוצמתה, צריך תחילה להבין שמה שאנחנו אוכלים, גם משפיע על הדרך בה נקלטות קרני השמש בגופינו. מחקרים מדעיים מדוקדקים קובעים כי אכילה מרובה של מזונות עשירים בקרוטונואידים (פיגמנטים בסקאלה של צהוב עד אדום כהה) כמו עגבניות, גזר, בטטה, עלים ירוקים (שם הקרוטונואידים "מוסתרים" ע"י הפיגמנט הירוק 'כלורופיל') וכו' מגינים על העור מפני קרני השמש. למעשה אילו חומרים השוקעים בשכבת השומן שבעור ומשמשים כמסנני קרינה טבעיים. ומה לגבי מסנני קרינה כימיים? חייבים להבין, שחברות המוכרות מוצרים המגינים על העור מפני השמש מטרתן בראש ובראשונה למכור כמה שיותר מאותם מוצרים. ועל כן לא מפתיע שההמלצה הגורפת שלהן היא להשתמש כמה שיותר, גם בחורף, גם בשעות בין הערביים ובבוקר, גם בצל, וגם אצל ילדים. יש בעייתיות עם ההמלצות הללו משלושה טעמים עיקריים: 1. הבטיחות הבריאותית של כמה חומרים שמכילים אותם מסנני קרינה מוטלת בספק עד עצם היום הזה, ואפילו ישנן דעות בקהילה המדעית שטוענים שהם מסרטנים בעצמם. 2. מרבית מסנני הקרינה לא מגינים עלינו מפני קרני השמש המסרטנות יותר, הנקראות UVA, אלא מסוג אחר של קרינה שנקרא UVB, שהוא בריא לאדם בכמויות מתונות וממנו מסנטז העור ויטמין D, החשוב למגוון פעולות בביוכימיה של הגוף. 3. הטענות של חברות מסויימות שהקרינה בכדור הארץ מסוכנת יותר מבעבר בגלל החור באוזון לא הוכחו מדעית ולמעשה רק במדינות כמו אוסטרליה, שמעליהן נמצא החור עצמו, יש להיזהר בחשיפה לשמש. הנושא הוא אכן רגיש, אך כמו בכל דבר, יש להפעיל שיקול דעת וראייה ביקורתית לגבי ההמלצות הגורפות בנוגע לבטיחות בשמש. אנשים הסובלים ממחלות עור לרבות סרטן עור יש להישמע להוראות הרופא המטפל.

קיץ נעים!

לייעוץ ללא התחייבות:054-2290055


9 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול