• סער שדה

השמנה- צרות של עשירים

עודכן ב: 18 אוג 2020השמנה היא עוד אחת ממגוון המחלות הרבות שלצערינו מוגדרות כתופעה בריאותית שלילית ההולכת ומתרחבת בעולם השפע. בעבר, איש/ה שמנים נחשבו לאידיאל היופי וסימלו מעמד, כוח כסף וחיי מותרות. כולם קיוו למעט ריפוד שיגן עליהם בימי החורף הקרים והחשופים, ויסמל את העובדה שיש להם מה לאכול, דבר שלא היה מובן מאליו לפני עידן המהפיכה התעשייתית והשפעתה הדרמטית על תעשיית המזון. היום, קשה למצוא איש או אישה במערב שלא יסכימו מייד לירידה קלה של 2-3 ק"ג במשקלם.

בסין העתיקה, לא היו הרבה אנשים בעלי עודף משקל, רוב האנשים היו צריכים לעבוד כל היום כדי לכלכל את משפחתם במעט מזון. ובכל זאת לרפואות המסורתיות יש הרבה מה לתרום לצמצום תופעת ההשמנה. אורח חיים בריא, שילוב של תנועה, תזונה, וצמחי מרפא יכולים לחולל שינוי ניכר.

מטופלים מספרים לי כי העובדה שהם השילו ממשקלם כמה

עשרות קילוגרמים הייתה חוויה עוצמתית ומשנה חיים עבורם,

הן ברמה הנפשית והן ברמה הפיזית ובהרגשה היומיומית.

קצרה היריעה מלפרט את הגורמים להשמנה ודרכי הטיפול בה.

אך הייתי רוצה לתת כמה טיפים, לאילו הנאבקים ברגע זה ממש על

כל קילוגרם:

1. איכלו פחמימות- רק דעו מתי לאכול אותם, ובאילו מינונים. קשה מאוד לרזות כאשר אוכלים פחמימות בשעות הערב. הקפידו לאכול ארוחה פחמימתית (כולל פירות) מקסימום עד 18 בערב. לאחר מכן התרכזו בעיקר בחלבון וירקות. אם תוותרו על פחמימות כלל, הדבר יביא לתוצאות הרזייה מהירות, אך כשתחזרו לאכול פחמימות, הקילוגרמים "יקפצו" עליכם שוב, ותסיימו עם משקל גבוה משהתחלתם לפני התהליך.

2. איכלו בבוקר ובצהריים ארוחה מרכזית, הכוללת חלבון פחמימה ושומן. ותרו על ארוחת הערב אם אפשר, ואם זה לא בא בחשבון אז העדיפו חלבון וירקות כאמור, במסגרת ארוחה קלילה כמה שניתן.

3. תהיו בתנועה- אתם לא חייבים "לעשות ספורט" כדי לרדת במשקל. תתרכזו במה שאתם כן אוהבים לעשות. חלקינו אוהבים ללכת, חלקינו לשחק כדורגל או כדורסל, לשחות בבריכה או בים, או להרים משקולות, פילאטיס או יוגה. שימו לב! גם אם העבודה שלכם היא פיזית באופן יחסי, זוהי לא פעילות גופנית. יש להקדיש זמן נפרד לעניין

4. עולם הקטניות- הכירו את עולם הקטניות. שעועית, חומוס, עדשים, אפונה, תורמוס, סויה. הם ועוד רבים אחרים הם מזונות מושלמים לדיאטה- עשירים בחלבון , משביעים ובריאים. הרבה מוותרים מהר מדי על קטניות בטענה שזה מכביד להם על הבטן, מייצר גזים או כאב... תנסו שוב. תשרו את הקטניות או תקלפו אותם, תמצאו את ה-2-3 סוגי קטניות שכן "עוברים טוב" בבטן ותאכלו חופן מהם כל יום. הדבר יאיץ את תהליך הדיאטה. בתקופת החורף ניתן גם לרסק למרק.

5. מצאו את עקב אכילס שלכם- בשביל חלק זה נשנושי הפירות בלילה, בשביל אחרים זה המתוק של אחה"צ או הלחם והמאפים. תראו איפה אתם מזייפים. דרך יעילה היא לכתוב יומן תזונה במשך השבוע ואח"כ לשבת ולראות איפה ה"נפילות"

6. עיבדו עם סרט מדידה- או מכנס ותיק, כדי לדעת מה ההיקפים שלכם. עליה על משקל כאינדיקציה לשינוי עלולה להיות מטעה. שריר שוקל יותר משומן, ואם כולם אומרים לכם איך ירדתם יפה אך המשקל עדיין לא הגיע ליעד מבחינתכם, פשוט ותרו עליו והתרכזו במידה במכנסיים ובחלקים בגוף שעליהם אתם רוצים לעבוד.

7. אכלו מסודר- 3 ארוחות מסודרות ירכיבו את התפריט שלכם ונשנושים בריאים בין לבין יעזרו למשקל לרדת מעצמו, גם אם לא תעשו שינויים גדולים אחרים. כאשר הגוף מקבל אספקה סדירה של מזון, הוא נינוח, והמטבוליזם (חילוף החומרים) במנוחה עולה. מה שאומר שאתם אוכלים יותר- ושורפים יותר קלוריות. מדהים, לא?

8. לא להשאר רעבים- שרעבים לא מרזים. איך זה עובד? כאמור, קצב שריפת הקלוריות הטבעית שלנו נשלט ע"י הגוף, ונקבע ע"פ ההחלטות התזונתיות שלנו. אם נרעיב את עצמינו כשיטה להרזייה, הגוף יאט למינימום את חילוף החומרים, נרגיש רע ולא נרזה כמעט כלל.

9. אל תהיו קיצוניים- אם תהיו קפדניים מדי בדיאטה שלכם, תגיעו מהר מאוד להיות "אכלנים מאופקים", נורא יהיה בא לכם כל הזמן ותפנטזו על מזון ללא יכולת לצרוך אותו, מה שיוצר תסכולים רבים, עצבנות, מתח ובסוף גם יכולת ההתנגדות שלכם תחלש ותשברו את הכלים. אולי גם תבודדו את עצמיכם חברתית היות ואירועים חברתיים רבים מתרחשים בשעות הערב וכוללים אוכל. תרשו לעצמכם לחטוא, תהיו מודעים לכך, ותפצו ביום למחרת, לא בדיאטת כסאח, אלא ביותר פעילות גופנית או בצמצום הפחמימות.

10. תעזרו בצמחי מרפא- יש המון צמחי מרפא נהדרים שעשויים לעזור לכם בשריפה מהירה יותר של שומן, חיזוק האנרגיה לאימונים יותר יעילים, איזון רמות הסוכר והאינסולין בדם, תיקון של חוסר איזון הורמונלי המעכב הרזייה, הורדת חשק למתוקים, ושמירה על תחושת שובע לאורך זמן רב יותר. נטורופת יכול להתאים לכם פורמולת צמחי מרפא שתעזור לכם בייחוד עם ה-4-5 ק"ג הראשונים ולתת לכם מוטיבציה. זיכרו, אמנם צמחי מרפא עושים עבודה מצוינת אך אין שום שיטה מוכרת שיכולה לגרום לכם להשיל ממשקלכם ללא כל שינוי תזונתי.

כמו בכל בעיה רפואית אחרת, גם בהשמנה יש צורך בהתאמה אישית של תפריט טיפולי ופורמולת צמחי מרפא ייחודית אליכם. אל תתפתו לפטנטים שמציעים מדפי הטבע, או הפרסומות בטלויזיה. גשו לאיש מקצוע כדי לקבל את הטיפול המגיע לכם.


14 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול