• סער שדה

חמשת חלקי הנשמה ברפואה הסינית

עודכן ב: 18 אוג 2020


אם תמיד הרגשתם שיש משהו מעבר לגוף הפיזי שלכם, דעו כי אתם לא לבד. התיאוריה הסינית, לפני 5000 שנה לערך, ידעה למפות את חלקי הנשמה באדם. הסינים טענו כי הנשמה שלנו מורכבת מ-5 חלקים שונים, כיון שהרפואה הסינית היא רפואה ויטליסטית - היא רואה קשר הדוק בין הגוף לנפש. חלקי הנשמה הם למעשה האספקטים של איברי ומערכות הגוף השונות

YI- חלק זה בנשמה הוא החלק המקושר לחשיבה קוגניטיבית, לימודית. ה- YI מקנה לנו את היכולת ללמוד, לחשב, לשנן חומר, את יכולת הריכוז שלנו. הרבה מהמקרים של הפרעות קשב וריכוז הן למעשה חולשה של אותו אספקט רוחני שמגיע מאיבר הנקרא טחול. הטחול ברפואה הסינית הוא האיבר הראשי השולט במע' העיכול. לכן, אם ברצונכם ללמוד טוב, לשפר זיכרון וריכוז ולהטיב עם בעיות קשב וריכוז, חשוב להקפיד על התזונה. הסינים האמינו כי למידה מגיל צעיר מדי, ולמידה אינטינסיבית מדי, תשפיע לרעה על אספקט זה ותתיש אותו.

PO- חלק זה קשור לריאות. והוא החלק הפיזי של הנשמה. טוב.. אז לנשמה שלנו אין באמת חלק פיזי, אך אפשר לומר שזה החלק שמקשר את הנשמה עם הגוף הפיזי שאנו מכירים. ה-PO מאפשרת לנו איכויות מכניות של שיויו משקל וקוארדינציה , תנועה, זריזות, אינסטינקטים מסוימים והיכולת להרגיש מגע. ה-PO אחראית גם על העור, ותפקידה להגן עלינו מהסביבה ולשמור על הגבולות שלנו. ה-PO היא ייחודית לכל אדם, והיא מתה עם הגוף הפיזי שלנו.

ZHI- למילה זו מספר פירושים אך הנפוץ מכולם הוא "כוח רצון". בכליות, משכנן של ה-ZHI, נשמר הזיכרון לטווח הארוך שלנו. אספקט זה, כמו הכליות, הוא שמור במיוחד ואינו מבוזבז, ולכן אנשים הבאים בימים לא תמיד יוכלו לספר לכם מה הם אכלו בבוקר, אך לרוב יזכרו את חויות ילדותם. כוח הרצון והמוטיבציה שלנו לחיות מגיע מהאספקט הזה ומהכליות. כאשר ה-ZHI חלש נראה אדם כבוי ומדוכא, ללא כוחות חיים וויטאליות, וללא יכולת להוציא החלטות לפועל.

HUN- הוא נחשב לחלק האתרי והשמיימי של הנשמה. אותו חלק הנקרא רוח בעברית או SPIRIT. ע"פ הרפואה הסינית ה-HUN נכנס אל הגוף בזמן הלידה והוא מושאל, ויש לו אג'נדה לגבי ייעודינו בחיים האלה. הבנתם נכון... הוא חוזר לשמיים לאחר שאנו מסיימים את תפקידנו בעולם הפיזי, אך לא נעלם אלא רק מתגלגל... חלק זה בנשמה, השוכן בכבד, נאמר כי הוא עוזב את הגוף בלילה, אחראי על שינה וחלומות, וכן על איזון רגשי , על חשיבה הגיונית ואינטואיציה. ה-HUN נותן לנו כיוון בחיים, והוא הרבה פעמים הקול הפנימי שלנו במצבי סטרס. כשאספקט זה חלש, נראה אדם מבולבל לגבי ייעודו בחיים, חסר הגדרה עצמית וחסר אומץ.

SHEN- זהו החומר המעודן, המופשט ביותר השוכן בלב. ה-SHEN הוא הניצוץ השמיימי באדם, והיא מטביעה את חותמתה ברקמה השייכת ללב - שהיא הדם. "הדם הוא משכן הנפש" נאמר ברפואה הסינית. חלק זה אחראי על מודעות, תודעה, תחושות, רגשות, רעיונות ותבונה. אספקט זה מתבטא בעיניים של האדם, וכשאספקט זה בריא נוכל לראות את הניצוץ בעיניים. רגשות המגיעים מהאספקטים האחרים משפיעים על ה-SHEN, ועלולים לפגוע בה. עד כדי לעיתים מחלות נפש, שתמיד יתבטאו בזיק שבעיניים. ה-SHEN עוסק לא רק בקשר שיש לאדם עם השמיים ועם הרגשות שלו הוא, אלא על התודעה הקולקטיבית שלנו כבני אדם שנוצרו מתוך אור משותף. אותו אור התפרק לניצוצות על מנת לתת לנו את אספקט זה של הנפש שהוא למעשה הנשמה. אספקט זה בעת לכתינו מהעולם מסתלק מאיתנו, למרות שמעולם לא היה ממש שלנו. אלא שוכן לו במלכות שמיים, באיזורים מסתוריים שתודעתינו האנושית מוגבלת מכדי להבינם עד תום.

כאשר חלקי הנשמה מאוזנים ושמחים, נראה אדם חומל, טוב ונעים לבריות, שמח בחלקו, מאושר מתוך בחירה, בעל ביטחון עצמי, מרוכז בחוויית החיים, איננו מפחד מהמוות, ארצי ומקורקע וגם רגשי ורוחני, מתרפק על זכרונות אך חי בהווה, ומשיר מבט לעתיד.

לא פעם קלה היד על ההדק למתן תרופות פסיכיאטריות חזקות, תרופות לייצוב מצב הרוח, נוגדות דיכאון/ חרדה ותרופות הרגעה. תרופות אילו משפיעות על האספקטים של הנפש, פוגעות או מחלישות אותם. הרפואה הסינית היא פילוסופית אך גם פרקטית. יש מה להציע ואיך לטפל בניהול רגשי לא תקין, בעיות זיכרון וריכוז, בעיות שינה, חרדות, דיכאון, חוסר מוטיבציה, חוסר ביטחון עצמי ועוד, המשפיעים על הגוף, כמו על הנפש, ומפריעים לכם לחוות את החיים כמו שאתם אמורים לחוות אותם: בשמחה, ברווחה ובחופש.


100 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול