• סער שדה

"אין ילד חולה"

עודכן ב: 18 אוג 2020


בריאות ילדים ברפואה הטבעית

מעט התלבטתי אם לכתוב מאמר על היצורים הקטנים, שכ"כ אנחנו אוהבים, הרי סה"כ באיזו זכות יש לי לתת טיפים, עצות (ודאי לא דבר ביקורת) להורים הצעירים, אם אני בעצמי טרם מימשתי את זכותי להעמיד צאצאים?

אבל אחרי שטיפלתי בשנים האחרונות בעשרות קטנטנים מגיל 0, וכן גם בלא מעט עוברים במובן זה או אחר, אני מרגיש דיי נוח להביא לכם את הדברים הבאים. ואולי, גם אתם תשנו ולו במעט את תפיסת עולמכם שאומרת שילד הוא יצור קטן וחסר ישע הנוטה לחלות בקלות. ותבינו, כי הילדים הם למעשה בריאות חזקות מאוד, מלאות אנרגיית חיים ויכולת ריפוי מופלאה.


אז מיהו אותו ילד חולה?

הורים רבים אומרים לי כבר בשיחת ההיכרות: "הילד שלי הוא כזה חלש, ממש חולני.." ושערותיי לרגע סומרות. ואנסה להסביר לכם מדוע.

דמיינו שאתם קונים סמארטפון חדש ויוקרתי, שחסכתם זמן רב כדי שתוכלו לרכוש, אחרי גיהוץ האשראי שהיה כואב (אך שווה את זה), מגיעים הביתה ואתם פותחים את האריזה בהתרגשות. אבל.. משהו משתבש, אחרי לחיצה על כמה מקשים אתם חוששים כי עשיתם עסקה לא טובה, והסמארטפון לא עובד. אתם מתקשרים נרגזים לשירות הלקוחות ואחרי הסבר קצר מהטכנאי הטלפוני, הבנתם במבוכה שלא הסמארטפון הוא הבעיה, אלא אופן השימוש שלכם, שהיה קצת חסר ניסיון ולוקה בחסר.

מה שאני בא להגיד, זה שפעם בכמה זמן, יש גאדג'טים שיוצאים מהחברה לא תקינים, אך לרוב החדשים הם נטולי תקלות. והשיבושים היחידים שיכולים לקרות מקורם סביר להניח במשתמש..

קצת באופן דומה מגיעים ילדיכם לעולם- לרוב המערכות שלהם רעננות לחלוטין, ואמורות לעבוד בסינכרון מושלם וללא תקלות, ואכן מרבית הבעיות שהורים נתקלים בהן, נפתרות אחרי טיפול פשוט.

כאשר ילד חולה, כל המערכות שלו מתגייסות לפעולה ואכן נראה שילד "חולה מכל הכיוונים", יש לו דלקת באוזניים בעיניים ובגרון, הוא חוטף פריחה ושלשולים, שיעול, נזלת וחום גבוה. כל התופעות הללו הן למעשה הדרך של העולל להיפטר מעודפים, ולהלחם בנגיף, וכל ניסיון של ההורים לדכא את אותם סימפטומים הם למעשה דיכוי של מערכת חיסון רבת נחישות שרק עושה את עבודתה נאמנה, בשמירה על הגוף הקטן. לפיכך, הטיפול בילד דורש לעיתים קרובות הרחבת מודעות ושינוי תפיסתי והתנהגותי מצד ההורים. במילים אחרות, נקודת המוצא שכל מטפל בילדים מגיע אליה בסופו של דבר היא שהטיפול בתינוק או בילד הוא תמיד טיפול בהורים...

שרה, 34 רצתה ילדים בכל מאודה, ואכן אחרי טיפולים נולד איתי. איתי היה ילד בריא ובגיל שנתיים התחיל להתלונן על כאבי בטן. הכאבים הלכו והחמירו ושרה פנתה אליי. בנוסף אימו התלוננה, כמו כל יהודיה טובה, שהילד חסר תיאבון ..שאלתי אותה מה הילד אוכל והיא אמרה שהיא נותנת לו בכל יום פעמיים מטרנה לבני שנתיים. שאלתי מדוע ילד שאוכל מוצקים ולמעשה הכל כמו מבוגר זקוק למטרנה. היא ענתה שזה יותר עניין של הרגל, והוא נרדם עם הבקבוק. הסברתי לשרה שמטרנה זה לא מים, ואוכל מיותר ובייחוד תמ"ל המבוסס על אבקות חלב, יוצר עומס גדול על מערכת העיכול המתגבשת.

איתי קיבל פורמולת צמחים מחזקת ומעט מייבשת, והמטרנה הוחלפה בחלב שקדים מחומם. בנוסף לימדנו אותו ללעוס "סוכריות" פפאיה, שהן למעשה פפאיות מיובשות לא מסוכרות. בהן אפשר למצוא את אנזים העיכול פפאין. לאחר פחות משבועיים פסקו התלונות על כאבי הבטן, והגננת של איתי דיווחה על שינוי מהותי ברמת התיאבון של איתי שלדבריה חוטף מילדים אחרים אוכל בגן.

בעוד שאצל אדם מבוגר הסובל מחוסר תיאבון וכאבי בטן נידרש לאבחנה לעיתים מורכבת וטיפול ממושך,שלל צמחים ותוספים ושינוי באורח חייו, אצל ילד הטיפול פשוט וקל. ומחייב בעיקר את ההורה בעמידה מסוימת מול הילד, שרגיל למשהו מסוים, בהיותו יצור צורך שגרה.

לורה ומני הם זוג מקסים עם שני ילדים בני שנתיים וארבע. והצוות הקטן הזה לא מפסיק לדברי ההורים להעסיק את הבית במחלות חוזרות ונשנות. זו מבריאה, והוא חולה.. הוא מבריא, והיא נדבקת... בקיצור חגיגה. ההורים הגיעו מיואשים, עייפים וגם קצת ממורמרים. "איך יכול להיות שאנחנו שבאנו ממשפחה כזו בריאה, בחיים לא ידענו שפעת מה היא, והילדים לא מפסיקים לחלות". אמרה לורה. ששאלתי אותה בעדינות איך אמא שלה טיפלה בה ובאחיה שהם היו קטנים היא אמרה ש"זו הייתה תקופה אחרת.. אז היו תרופות סבתא.. מה הם הבינו. היום תודה לאל יש לנו תרופות להורדת חום, לטיפול בנזלת, שיעול ושאר צרות." ואכן, מסתבר שבכל פעם שאחד מהילדים חולים, ההורים מקפידים לתת נובימול כל כמה שעות, משהו לנזלת, וכן משהו לשיעול, טיפות עיניים ואף טיפות אוזניים, וכן מתעקשים עם הרופא על אנטיביוטיקה (אפילו שזה לפעמים ממליץ להמתין קצת..) בכל פעם שהילד אומר שהגרון קצת שורף או כואב.

את התרופות החלפנו אט אט בצמחים, שעושים עבודה עדינה יותר בשיכוך הסימפטומים שמציקים לילד. בעיקר היה חשוב לדבר עם ההורים על כך שהחום איננו אויב, אלא סימן לכך שהגוף עובד. לגוף יש מנגנוני קירור יעילים במיוחד להורדת החום, והוא יעשה זאת ברגע שהחום יסיים את תפקידו, או יעלה מעל 40 מעלות. כך שאין שום חשש בעליית חום, או צורך בטיפול כלשהו, יש רק צורך במעקב. כאשר ניתן לגוף "לחלות כמו שצריך", ללא הפרעות ברקע, הוא יזנח את הצורך לחלות עוד ועוד כל כמה שבועות. אולי זו תפיסה שקשה לחלק מהאנשים להסכים עימה, אך לגוף הצעיר יש עניין במחלות אילו, ופחות מאשר שהוא קורבן שלהן, הוא למעשה משתמש בהן. אם תחשבו על זה לרגע, תיזכרו איך לקחו אתכם או את האחים שלכם לבן של השכנה המתגרד כדי שתחטפו אבעבועות רוח. מחלות אילו הן אימונים למערכת החיסון המתבשלת. הזמנים השתנו, אך לא בהכרח לטובה, ובימינו לוקחים את הילד לקבל חיסון, שימנע ממנו לחוות את רוב מחלות הילדות.

אמהות מנוסות מספרות לי כי הן שמות לב לפעמים שתינוקם חוטף מחלה או סתם חום גבוה בלתי מוסבר, המלווה בחולשה. לא פעם הן מדווחות כי לאחר אפיזודה כזו, הילד מתאושש כשהוא קצת גדול יותר, או קצת יותר "ילד", ופחות תינוק. אנו יודעים שבחום גוף תהליכים אינזימטיים מואצים, וכך לעיתים הגוף מפצה על עיכוב גדילה/ התפתחות כזה או אחר. אם נחזור למטאפורת הסמארטפון, אפשר לחשוב על זה כעל מעין עדכון גרסא. באותו רגע המכשיר צריך את המנוחה שלו, אבל אח"כ אפשר ליהנות מביצועים חדשים ונהדרים, במכשיר משוכלל יותר ומשודרג. מתן מורידי חום תרופתיים בכל פעם שהילד קצת מרגיש חם, רק ליתר ביטחון, הוא למעשה התערבות מיותרת באותו עדכון. ומי באמת יודע אילו השלכות מאוחרות יש לזה?

יש לשים לב כי ילד בריא חולה קצת יותר פעמים ממבוגר, וזה קורה עקב תקופות של עומס רגשי, שינויים ומגע צפוף עם בני גילו. כל אילו טבעיים אצל תינוק מתבגר בדרכו להפוך לילד, והם בלתי נמנעים. עם טיפול נכון בצמחי מרפא, ניתן לעזור לצלוח שינויים אילו, ולמנוע מהילד את ההתשה במחלות חוזרות.

אותו הנ"ל לגבי בעיות עור אופייניות אצל ילדים כמו אטופיק דרמטיטיס, בעיות נשימה כמו ברונכיט ספסטית ואסטמה, כאבי בטן שלשולים ועצירויות. ואפילו בעיות קשב והיפראקטיביות. לכל אילו יש דינאמיקה ומקור דומים, כאשר עוסקים בילדים קטנים. וגם מגוון טיפולים טבעיים יעילים.

לייעוץ ותיאום פגישה התקשרו 054-2290055


18 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול